Wypadek w pracy – jak udokumentować i rozliczyć taką sytuację?

Pracownik w czasie pracy doznał urazu? Została udzielona mu pomoc, wizyta medyczna, SOR. Na koniec otrzymał zwolnienie lekarskie.

Czego potrzebujemy, aby uznać i udokumentować zdarzenie za wypadek w pracy?

  • wypadek wystąpił w godzinach pracy pracownika
  • pracownik doznał urazu w sposób nagły i wywołany czynnikiem zewnętrznym podczas wykonywania służbowych czynności, zleconych bądź nie przez pracodawcę
  • oględzin zabezpieczonego miejsca wypadku, udokumentowany protokołem w ciągu 14 dni od zawiadomienia o wypadku i zatwierdzony przez pracodawcę w ciągu 5 dni
  • prowadzenia rejestru wypadków przy pracy

Na równi z wypadkiem przy pracy traktowane są:

  • Wypadek w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań
  • Wypadek w czasie szkolenia z zakresu powszechnej samoobrony
  • Wypadek przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Jak rozliczyć wynagrodzenie takiego pracownika?

Należy pamiętać, że przy zwolnieniu lekarskim za wypadek w pracy należy się od pierwszego dnia niezdolności zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Wypadek ten należy uwzględnić w ZUS IWA.

Przykład 1:

Pracownik rozpoczął pracę 4 października o godz. 8:00. Następnie pracował i około godziny 11:00 doznał wypadku.Zdarzenie zostało uznane jako wypadek w pracy. Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 4 października do 5 listopada.

Jak rozliczyć dzień wypadku w przykładzie 1?

!!! Zgodnie z przepisami pracownik nie może otrzymać za ten sam dzień świadczeń chorobowych oraz wynagrodzenie za pracę w kwocie odpowiadającej całej dniówce!!!

Pracownik otrzyma wynagrodzenie za pracę za 1-3 października (3 dni) oraz za 3 godziny pracy w dniu wypadku tj. 4 października.

Pracownikowi zostanie wypłacony zasiłek chorobowy, począwszy od 4 października.

Przykład 2:

Pracownik rozpoczął pracę o godzinie 6:00 11 października. Około godz. 13:45 doznał wypadku w pracy. Pracę skończył o godzinie 14:00. Po pracy udał się do lekarza, gdzie otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 11 października do 12 listopada. Poinformował pracodawcę o wypadku oraz o zwolnieniu lekarskim.

Jak rozliczyć dzień wypadku w przykładzie 2?

Pracownik otrzyma wynagrodzenie za pracę za 11 dni tj. 1-11 października. Pracownik przepracował całą dniówkę.

Pracownikowi zostanie wypłacony zasiłek chorobowy, począwszy od 12 października. Dzień 11 października nie wlicza się do okresu zasiłkowego.

Pracownik może domagać się jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Wysokość odszkodowania zależy od ustalonego przez ZUS stopnia uszczerbku na zdrowiu pracownika.

Facebook
Twitter
Email
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakieś pytanie lub chcesz porozmawiać na temat księgowości w swojej firmie.
Usługi