Kolejne zmiany podatkowe wchodzą w życie – jest to druga część pakietu SLIM VAT. Ustawa wprowadzająca przepisy została opublikowana 6 września w Dzienniku Ustaw. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 października 2021, z pewnymi wyjątkami wyróżnionymi poniżej.
Wprowadzono następujące zmiany:
- Określenie regulacji przy transakcji łańcuchowej kto jest dostawcą towaru, w przypadku gdy podmiot pośredniczący dokonuje jego transportu
ZASTOSOWANIE TEGO PRZEPISU JEST MOŻLIWE OD 7 WRZEŚNIA 2021
- W przypadku WNT i importu usług – Odejście od uzależnienia odliczenia podatku VAT naliczonego w takim samym okresie, w którym wykazano podatek należny, w przypadku wykazania podatku należnego w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Polskie prawo zostało dostosowane do wyroku TSUE.
ZASTOSOWANIE PRZEPISU JEST MOŻLIWE OD 7 WRZEŚNIA 2021
- Doprecyzowano korekty in-minus przy WDT/imporcie usług. Korekty podstawy opodatkowania dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała okoliczność tej korekty.
- Wydłużenie terminu ulgi na złe długi – do 3 lat.
- Definicję Państwa Członkowskiego UE – Irlandia Północna od tej pory będzie traktowana się jako terytorium Unii w ograniczonym zakresie.
- Wydłużenie terminu na złożenie VAT-26 od samochodów wykorzystywanych wyłącznie w działalności gospodarczej – do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został poniesiony pierwszy wydatek dotyczący takiego samochodu
- Możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego nieodliczonego w terminie poprzez złożenie korekty deklaracji za miesiąc, w którym powstało prawo do odliczenia VAT oraz w trzech następnym okresach rozliczeniowych (nie później niż w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia podatku VAT).
- Możliwość złożenia oświadczenia przez strony o wyborze opodatkowania podatkiem VAT w samym akcie notarialnych w związku ze sprzedażą nieruchomości.
- Uwalnianie środków z rachunku VAT poprzez możliwość złożenia oświadczenia do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o wydanie zgody na wypłatę środków należących do niego.
Umożliwienie przekazywania środków między rachunkami VAT podatnika w różnych bankach oraz możliwość zapłaty składek KRUS ze zgromadzonych środków.
ZASTOSOWANIE TEGO PRZEPISU BĘDZIE MOŻLIWE OD STYCZNIA 2022
BILETY DO 50 KM -> FAKTURAMI
Ponadto, ustawa wprowadza traktowanie biletów za przejazd jako faktury z możliwością odliczenia VAT, bez względu na liczbę przejechanych kilometrów. Zmiana ta jest istotnie ważna na trasach do 50 km, gdzie przewoźnik w takim przypadku nie będzie musiał już wystawiać faktury. Przejazd musi być ściśle związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.