Polski Ład zmienia wiele przepisów podatkowych określonych w ustawach, do których zostały wydane rozporządzenia. Następnym krokiem Ministra Finansów jest zmiana rozporządzeń, a tym samym wzoru obowiązującej dziś ewidencji ryczałtu.
Z nowym rokiem ulga zmianie wzór ewidencji przychodów ewidencjonowanych.
Zmiany wprowadzają nowe stawki ryczałtu, tj. 14% i 12%.
Ze zmienionych stawek mogą korzystać:
- 14% – lekarze, dentyści, stomatolodzy, pielęgniarki i położne (wcześniej 17%)
- 12% – informatycy, programiści oraz pozostałe zawody z branży IT (wcześniej 15%), usługi inżynieryjne i architektoniczne (wcześniej z 17-15 %)
Kolejną zmianą w ryczałcie jest ustalenie w rozporządzeniu jakie składniki, nie podlegają objęciu wykazem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:
- Budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
- Spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, którego wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Obie te zmiany Minister Finansów zawarł w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla ryczałtowców, który został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji 15 listopada 2021 roku. Nowe rozporządzenie i nowy wzór ewidencji przychodów ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 wraz ze zmianami wynikającymi z ustawy Polskiego Ładu.
– Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
– Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw Dz.U. poz. 2105