Przejście z prowadzenia książki przychodów i rozchodów na obowiązkowe księgi rachunkowe
Do prowadzenia pełnej rachunkowości zobowiązane są formą działalności: spółka z o.o., spółka akcyjna, komandytowa i komandytowo-akcyjna.
W przypadku prowadzenia uproszczonej księgowości przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, ewidencje księgowe muszą zostać prowadzone po przekroczeniu limitów przychodów w formie pełnej rachunkowości.
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości – ksiąg rachunkowych, występuje po przekroczeniu limitu przychodów w wysokości 2.000.000 euro. Limit w takiej wysokości funkcjonuje już od kilku lat. Przelicza się go według kursu euro na dzień 1 października. Po przeliczeniu na złotówki limit osiągniętych przychodów w 2021 r. wynosi 9 188 200 zł. Przejście na księgi, następuje po skończonym roku obrotowym.
Przykład:
Spółka cywilna AS osiągnęła 15.000.000,00 zł przychodu w 2021 r. W roku 2022 r. jest zobowiązana do prowadzenia pełnej rachunkowości z tytułu przekroczenia obrotów. Spółka kończy rok 2021 podatkową książką przychodów i rozchodów, a zaczyna księgami rachunkowymi.
Kiedy występuje taki obowiązek?
Po przekroczeniu limitu osiągniętych przychodów.
Wypełnienie obowiązku następuje od nowego roku.
Czy zgłasza się rozpoczęcia prowadzenia ewidencji księgowej w postaci pełnej księgowości do Naczelnika Urzędu Skarbowego?
Z powodu obowiązkowego przejścia na pełne księgi nie ma obowiązku informacji. Należy jedynie zaktualizować miejsce przechowywania dokumentacji księgowej, gdy jest ona prowadzona poza siedzibą przedsiębiorcy, w tym celu wypełnia się druk NIP-2.
Problemy, jakie występują podczas zmiany formy ewidencji księgowej to m.in.:
- ustalenie stanu rozrachunków na początek okresu (duża część mniejszych przedsiębiorstw nie prowadzi rozrachunków w sposób szczegółowy)
- ustalenie stanu zobowiązań i należności
- zdefiniowanie kapitałów