Podatek od umorzonej części subwencji przyznanej z PFR

Podatek od umorzonej części subwencji przyznanej z PFR

Rozliczenia PFR

Do ostatniej chwili polskim przedsiębiorcom towarzyszyła niepewność dotycząca rozliczenia przyznanej z PFR subwencji i ewentualnej zapłaty podatku. Większość osób prowadzących działalność  przygotowała się już wcześniej na przewidziany/nieprzewidziany większy wydatek w postaci zobowiązania podatkowego.

Pomocne w procesie rozliczenia subwencji otrzymanej z PFR okazały się banki, które generowały wstępne propozycje oświadczeń. Przedsiębiorca po zweryfikowaniu danych zawartych w oświadczeniu, mógł edytować i/lub zatwierdzić oświadczenie. Taka forma rozliczenia przyznanej pomocy na pewno ułatwiła osobom prowadzącym działalność dokonanie tego obowiązku.

Ostatecznie, rządzący zrezygnowali z poboru podatku dochodowego od wartości umorzonej subwencji. Wcześniej, spekulowano na temat ewentualnego zwolnienia, ale było to ogłaszane jedynie w drodze projektów.

Najwięcej decyzji rozliczających otrzymane świadczenie wpłynęło do przedsiębiorców w czerwcu. Termin na zapłatę podatku dochodowego za czerwiec 2021, upłynął 20 lipca. Natomiast, ustawa zwalniająca z opodatkowania umorzonej części subwencji została podpisana 16 lipca tj. 4 dni przed zapłatą ewentualnego podatku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *