Mechanizm podzielonej płatności, a więc zapłata za fakturę w podziale na kwotę netto oraz vat dostawcy, na rachunki bankowe zgłoszone do tego celu.
Obowiązkowe użycie sposobu płatności w ramach mechanizmu podzielonej płatności istnieje w od 1 listopada 2019 r. Zastąpił on dotychczasowe regulacje w ramach odwrotnego obciążenia z ówczesnego załącznika 15, całkowicie znosząc pojęcie odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych.
Mechanizm jest obowiązkowy w przypadku faktur na wartość większą niż 15.000,00 zł pomiędzy przedsiębiorcami będącymi czynnymi podatnikami VAT, które odnotowują sprzedaż towarów i usług z załącznika 15 ustawy o VAT. W pozostałych przypadkach MPP pozostał dobrowolny.
Dobrowolnie MPP można stosować już od 1 lipca 2018 r.
Konsekwencje dla sprzedawcy za niestosowanie obligatoryjnego MPP
Jeśli faktura sprzedaży została wystawiona bez tego oznaczenia, Urząd ustali dodatkowe zobowiązanie podatkowe w kwocie 30% należnego podatku z tej transakcji. Za to wykroczenie można ponieść grzywnę w wysokości do 180 stawek dziennych oraz ponieść odpowiedzialność w kodeksie karnym skarbowym.
Gdy nabywca wpłaci całą kwotę podatku VAT w systemie MPP, automatycznie zwalnia z odpowiedzialności sprzedawcę.
Konsekwencje dla kupującego za niestosowanie obowiązkowego MPP
W tym przypadku również organ podatkowym posłuży się takimi samymi karami jak w przypadku sprzedawcy (dodatkowe zobowiązanie podatkowe, grzywna w tym przypadku do 720 stawek, odpowiedzialność KKS), iż wychodzi z założenia, że strony odpowiadają solidarnie za zobowiązania podatkowe.
Dodatkowo od stycznia 2020 r. takiej faktury nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Oznaczenia MPP w pliku JPK_VAT
Od października 2020 obowiązkowym symbolem MPP należało oznaczać faktury dotyczące takich transakcji. W związku z wieloma uwagami nabywców, którzy mieli wątpliwość czy sprzedawca sprzedaje im towar lub usługę wymienioną w załączniku nr 15, a także pracochłonnością tych oznaczeń, od lipca 2021 zniesiono obowiązek oznaczania symbolu MPP zarówno w sprzedaży jak i w zakupie w JPK_VAT z deklaracją.
Nadal pozostaje w obowiązku wykonanie adnotacji na fakturze sprzedaży „Mechanizm podzielonej płatności” oraz faktyczna zapłata przez dostawcę za fakturę w ten sposób.