Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

Często przedsiębiorcy zadają sobie pytanie jak wybrać biuro rachunkowe właściwe do rozliczenia mojej działalności. Czasem trafiają w niewłaściwe miejsce, by po pewnym czasie znaleźć biuro odpowiadające ich potrzebom. Nie oszukujmy się, księgowość to tak naprawdę ludzie, a więc dużo zależy od właściwego podejścia.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie biuro rachunkowe?

  1. Doświadczenie i wiedza osoby potencjalnie odpowiedzialnej za księgowość oraz rozliczenie ZUS Twojej firmy.
  2. Na jakim sposobie komunikacji Ci zależy?

Wolisz rozmowy telefoniczne czy wiadomości e-mail? Warto omówić, w jaki sposób będzie przebiegała komunikacja, w jakich godzinach, by później uniknąć niepotrzebnych frustracji.

  1. Chcesz mieć jedną księgową czy wiele?

Są różne biura rachunkowe – duże, zatrudniające 10/20 czy nawet 50 księgowych. W sytuacji, gdy księgowa przydzielona do rozliczeń Twojej firmy zachoruje bądź odejdzie z pracy, zastąpi ją inna koleżanka i tak w nieskończoność.

Drugą grupą biur – są małe biura rachunkowe, gdzie osobą odpowiedzialną za rozliczenia Twojej firmy jest praktycznie sam właściciel. Czasami ma 1 lub 2 księgowe do pomocy, ale finalnie i tak cały czas on będzie czuwał nad Twoimi rozliczeniami.

  1. Zakres usług biura rachunkowego?

Duże biura (jakie jest to biuro? Zajrzyj do poprzedniego punktu J) często wykonują tylko wąski zakres rozliczeń Twojej firmy. Rozliczają tysiące klientów, więc mają usystematyzowane prace, nad którymi spędzają czas i za które dostają zapłatę. Zdawać by się mogło, że kontakt z księgową z takiego biura jest bardziej utrudniony niż z księgową z mniejszego, gdzie klientów jest zdecydowanie mniej. Księgowa z mniejszego biura może poświęcić Ci więcej czasu i swojej energii. Mniejsze biuro na pewno zapewni indywidualne podejście do klienta, bardziej uwzględniając jego potrzeby.

Na jakim zakresie usług Tobie zależy?

Prowadzenie księgowości, kadr, płac, rozliczeń ZUS, wypełnienie wniosków, pomoc przy ich wypełnieniu, sprawozdania PFRON, GUS, zestawienia finansowe, leasingowe, wystawianie faktur.

  1. Odpowiednia cena do świadczonych usług.

Wiedza, doświadczenie oraz dostępność kosztują. Osoby początkujące oferują niższe stawki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *